Valószínűleg több francia tudja, hogy hány minaret van Svájcban (négy) és hány burka Franciaországban (háromszázhatvanhét), mint azt, hogy az államkincstár 20 milliárd eurót veszített egy rossz „technikai” döntést követően.
![JPEG - 351.1 kio](local/cache-vignettes/L890xH907/burka_bla-bla_3715co-10ae9.jpg?1676573524)
Tizennyolc hónappal ezelőtt, ahelyett, hogy a válságba került bankok megsegítése fejében részesedést kért volna a tőkéjükből, amit később szép nyereséggel értékesíthetett volna, a francia állam inkább kölcsönt nyújtott nekik – a bankok által nem is remélt feltételekkel. Részvényeseik húsz milliárd eurót vihettek haza, amely összeg majdnem eléri a társadalombiztosítás tavalyi veszteségét (22 milliárd euró). Negyvenszer több az állam egy évi megtakarításánál abban az esetben, ha csak minden második nyugdíjba vonuló köztisztviselő helyét tartja meg.
A Nemzeti Front (1), és általában véve a szélsőjobb Európa-szerte megfigyelhető megerősödése igenis függ attól, hogy a közfigyelmet különféle jelentéktelen témákra irányítják, amit azután felfújnak, és élénk látszatvitákat szerveznek róluk azon a címen, hogy a valóban fontos, húsbavágó témák az egyszerű halandó számára túl bonyolultak.
A regionális választások kudarcával a háta mögött, Nicolas Sarkozy neki fog látni a „nyugdíjrendszer reformjának”. Mivel szociális és pénzügyi szempontból nagy a tét, előre tudjuk, hogy a francia kormány a figyelem-elterelés eszközéhez fog nyúlni: „a burka körül folytatott vitát” fogják felélénkíteni.
Ezzel a húzással nehéz helyzetbe kerülhetünk, hiszen könnyedén besározódhatunk nyakig, és úgy tűnhet, mintha az elmaradottságot védenénk. Azokat a feministákat – férfiakat és nőket – sem érdemes rasszizmussal vádolni, akik elutasítják a burkát. Nem furcsa, hogy az a jobboldal, amely sorsát majdnem minden témában az egyházakéval, a pátriárkáéval és az erkölcsi világrendével azonosította, hirtelen eszeveszett laikussá, feministává és szabadgondolkodásúvá válik? Az iszlám szemlátomást csodákra képes a jobboldalon!
1988-ban Ronald Reagan után George H. W. Bush került hatalomra egy szégyenteljes, demagóg kampányt követően, amelynek során azt követelte, hogy az amerikai zászló égetését ítéljék el – amire egyébként évente legfeljebb hét alkalommal került eddig sor...
A derék és bátor képviselők több mint 90 százaléka elfogadta a javaslatot, és megtorló intézkedést vezetett volna be, ha a Legfelsőbb Bíróság végül nem érvényteleníti a döntést. Ez a parlamenti közjáték épp akkor történt, amikor nyilvánosságra került az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb pénzügyi botránya, amelynek középpontjában a Kongresszus által deregulált, majd a képviselők kampányát finanszírozó szélhámosok által kifosztott takarékpénztárak álltak. 1988-ban szinte senki sem beszélt erről a csalásról, holott már közismert volt. De „túl bonyolult”, és a zászló védelme amúgy is lekötötte a figyelmet…
A takarékpénztárak botránya 500 milliárd dollárjába került az amerikai adófizetőknek. Nemsokára tehát kiderül, hogy mi is van a „burka” mögött. És hogy ez mennyibe kerül.